BANÁN – NA NEDUHY I PRO DOBROU NÁLADU

Banány obsahují tři přírodní cukry – sacharózu, fruktózu a glukózu v kombinaci s vlákninou. Banán je skvělý k okamžité a dlouhodobé zvýšení energie. Banán je také ovocem číslo jedna u předních světových atletů, jelikož pouhé dva banány poskytují dostatek energie pro až 90 minutové cvičení.  Pomáhají nám nejen udržet se v kondici, ale také překonat podstatné množství chorob a nežádoucích stavů, a tím se stává oblíbenou součástí naší každodenní stravy. 

Pro vnitřní pohodu:

Banán obsahuje tryptophan, což je druh proteinu, který tělo přeměňuje na serotonin, a ten uvolňuje relaxační prvek a zlepšuje náladu. Proto se po jeho požití můžete cítit výrazně lépe.

Pro dobrou náladu a PMS:

Vitamín B6 obsažený v banánech, reguluje hladinu glukózy v krvi, což může mít vliv na vaši náladu a blahodárný účinek na vaše nervy.

Proti chudokrevnosti:

Banány obsahují vysoký obsah železa, čímž mohou stimulovat tvorbu hemoglobinu v krvi, a tak pomáhají v případě anémie.

Na krevní tlak:

Banány se mohou také pochlubit vysokým obsahem draslíku a zároveň nízkým obsahem soli – a to je ideální právě pro krevní tlak, zároveň pro podporu správných cévních funkcí.

Proti zácpě:

S vysokým obsahem vlákniny, včetně banánů ve stravě může pomoci obnovit optimální činnost střev.

Po požití alkoholu:

Banánová koktejl slazený medem? Ano, osvědčil se jako jeden ze způsobů jak na kocovinu. Uklidňuje žaludek a s pomocí medu vybuduje nazpět sníženou hladinu cukru v těle, mléko zklidňuje a znovu zavodní váš systém.

Proti pálení žáhy:

Přírodní antacid v těle? Banán! Pokud máte problémy se známým pálením na srdci, banán vám uleví.

Proti ranním nevolnostem:

Pár kousků banánu mezi jídly pomáhá udržet vyváženou hladinu cukru a odstraňuje ranní nevolnost.

Zmírní komáří bodnutí:

Nevyhazujte šlupku od banánu. Je účinná ve snížení pálení a podrážděnosti pokožky. Vnitřkem banánové šlupky potřete postižené místo.

Na bílé zoubky:

Šlupka v hlavní roli ještě jednou – její vnitřní strana je v tomto ohledu velmi účinná. Kartáčkem jemně setřete vnitřní obsah šlupky a začněte zuby čistit. Tu si můžete také přiložit na zuby, jemně masírovat a nechat pár minut působit.

Při vředové dietě:

Pro svou hladkou struktura a jemnost je banán používán při vředové dietě. Je to navíc jediné ovoce, které může být používané i v chronických případech. Neutralizuje překyselení a snižuje podráždění tím, že jemně obalí stěny žaludku.

Na regulaci teploty:

Banán je tropické ovoce, tedy “chladící”. Dokáže snížit jak tělesnou tak i emociální teplotu nastávajících maminek. Například v horkém Thajsku těhotné ženy pojídají banány, aby zajistily, že jejich dítě se narodí se standardní teplotou.

Závěrem: Banán je přírodní prostředek na mnoho neduhů. Pro srovnání například s jablkem, má banán čtyřikrát více bílkovin, dvakrát více sacharidů, třikrát fosforu, pět krát více vitamínu A a železa, dvojnásobek jiných vitamínů a minerálů, a je bohatý na draslík. A samozřejmě výborně chutná!