JAK NA CHUTĚ U DĚTÍ?

Tohle téma je výzva pro většinu rodičů. Každé dítě je jiné, některé jí více, jiné méně, každému chutná něco jiného. Je to běžné i u sourozenců, což je většinou zkouška trpělivosti pro maminky, které tak často připravují více různých jídel k jedné večeři. Pojďme se podívat na to, jak děti motivovat alespoň k ochutnání a jak celé to období zpříjemnit.

Říká se, že děti mají mlsný jazýček, opak je však pravdou. Děti přirozeně nevyhledávají výrazné chutě, a jak všichni víme, běžně se doporučuje dětem pokrmy příliš nekombinovat ani nekořenit. Dle názoru odborníků se dětem dokonce mění chuť jedné potraviny až 15x v průběhu prvních let života. Tedy co považovali za lahůdku, náhle odmítají a naopak co jim příliš nechutnalo si oblíbí. Je to přirozené. Dejte svému dítěti čas, mějte s ním trpělivost a jídlo mu nenuťte. Podobné je to s množstvím, každé dítě má jinou potřebu, proto dítěti důvěřujte, přirozeně si samo řekne, když má dost a samo se přihlásí o přídavek.

Jak na motivaci? Můžeme si z jídla udělat příjemnou událost. Jezte společně a vždy u stolu. Povídejte si u tohoto setkání – mnoho rodičů má zažito, že „u jídla se nemluví“, no ale když si uvědomíte, že často bývá právě společná snídaně či večeře právě tou příležitostí, kdy se rodina sejde pohromadě a může vzájemně sdílet novinky a zajímavosti, nebo si prostě jen příjemně popovídat a zasmát se. Pokud tento čas bude milým setkáním, vaše děti budou ke stolu usedat rády.

Vezměte děti s sebou na nákup! Zeptejte se dítěte, na co má chuť, co by rádo k obědu. Nemluvíme o tom, že má dítě dostat do ruky košík a nakupovat, ale být součástí a vaší pomocnou rukou. Pokud víte, že má v oblibě těstoviny, vyberte například farfalle (mašličky), a najděte společně co k nim uvaříte. Máte zahrádku, a je zrovna sezóna, kdy z ní můžete čerpat? Vytahejte spolu mrkev přímo za záhonu. To se týká opět celého procesu – od sázení, pravidelného zalévání, až po sklizeň vlastního ovoce, zeleniny i bylinek a jejich následné ochutnávání. Pokud máte alespoň balkón, ve větších květináčích vypěstujete nejen bylinky, ale také například listový salát.

Zapojte dítě do přípravy. Víme dobře, jak to po dětském zásahu v kuchyni může vypadat, ale když vezmete v úvahu jejich radost a podpořenou chuť k jídlu – ta chvilka s koštětem za to prostě stojí. Z naší zkušenosti doporučujeme zapojit dítě přímo ve vaší kuchyni, ne mu „jeho přípravu“ přesunout do kuchyňky na hraní. Tam si totiž děti často hrají spíše s nereálnými surovinami, a i když jim občas ty reálné poskytnete, málokdy se pak jejich výtvory objeví na talíři všech v domácnosti, je to tak? Pak není dítko do procesu zcela zapojeno a výsledek se nemusí dostavit.

Znáte hru „Hádej co jím“? Můžete si tuto zábavu aplikovat při každé svačině, a začít nejlépe u toho, co má dítě již v oblibě. Hádejte chutě – sladká, kyselá, kytičková, čokoládová – fantazii se meze nekladou, hlavně ať je to zábava. Zkoušejte postupně přejít na konkrétní chutě surovin – jahody, vanilka, bazalka, meloun. Kam až vaše společná hra pokročí je jen na vaší fantazii. Dalším tipem může být aranžování jídel. Na internetu najdete desítky inspirací, jak dítěti jídlo nazdobit, aby jej zaujalo a mělo zájem jej opravdu ochutnat.

Pozvěte si kamarády jedlíky! To je také fungující model, kdy jedno dítě motivuje druhé pouze tím, že si prostě pochutnává. Setkávejte se s přáteli a jejich dětmi při oslavách narozenin, nebo jen tak na popovídání a vždy se domluvte, že si dáte společnou svačinu. Ne nadarmo se také říká, že děti se s nástupem do školky jídlu více otevřou – mají k dispozici velmi pestrou stravu, spoustu kamarádů jedlíků od kterých přirozeně jejich apetit okoukávají, a také již ve většině dobrých školek žádné nucení k jídlu neprobíhá.

Rada na závěr: Buďte trpěliví, nemějte dětem za zlé, že jim vše nejede. S chutěmi světa se teprve seznamují, něco jim voní a něco prostě ne – ruku na srdce, nám rodičům také nelahodí úplně všechno. Každé dítě ji individuální a nejlepším parťákem je laskavý rodič, který má pro dítě pochopení a dává mu tím možnost se jídlu otevřít a s důvěrou začít objevovat skrze svá ústa. Přejeme vám mnoho společných chutných objevů!