PRVNÍ DNY VE ŠKOLCE

Milí rodiče, dnes začneme rovnou u vás. Zkuste si představit sami sebe při nástupu do nového zaměstnání –  své pocity, těšení, nebo obavy. Ano přesně tak, i vaše malé dítě se potýká s emocemi a myšlenkami, při svém prvním dni v novém kolektivu. A v dalších dnech také.

Pokud je to jen trochu možné, vezměte si první týden ve školce dovolenou, abyste se mohli naplno vašemu dítěti věnovat, a tím mu umožnili zvykat si postupně a příjemněji. Zde můžeme vzít za své přirovnání: “Když se přepálí start, je těžké doběhnout do cíle.“ A to by byla škoda!

Mějte příjemné ráno: Jste jeho průvodce, osoba, které plně důvěřuje a do dnešního dne nejbližší a možná i jediná, se kterou trávilo většinu svého času. Naplánujte si ráno tak, aby bylo pro dítě příjemné od probuzení až do chvíle, kdy jej odvedete do školky. Nastavte si ranní rituály, ukažte mu, že ranní vypravování může být příjemné, nespěchejte, netvořte si hektická rána.

Pokud má vaše dítko oblíbeného plyšáčka, který by mu jakožto jeho kamarád mohl pomoci při adaptaci, domluvte se na tomto kroku s paní učitelkou, a vezměte jej s sebou.

Dopřejte si čas: Přicházejte do školky včas, aby dítě mělo dostatek prostoru se v klidu převléci a přivítat se s paní učitelkou i ostatními dětmi. Aby mělo dostatek času a klidu se rozhlédnout, nadechnout a uvědomit si, že nastal čas příjemných her s kamarády. A rozhodně se s ním nezapomeňte rozloučit a potvrdit mu, že se pro něj vrátíte. Nezapomeňte – budujete si nejen vzájemnou důvěru, ale i jeho vlastní k sobě samému. Připomeňte mu, co příjemného a zábavného jej čeká, a jak se těšíte, až ten výsledek při svém příchodu uvidíte.

Odpočívejte: Po příchodu dítěte ze školky zvolte takový program, který pro něj nebude náročný, čtěte si, hrajte si, užijte si společný čas. Uvědomte si, že změna režimu může být pro dítě velmi vysilující. Povídejte si s dítětem, co se mu ve školce líbilo, jaké kamarády poznal, co je ve školce za hračky. Snažte se podpořit jeho pozitivní pocity.

Rada na závěr: Mějte trpělivost a pochopení pro dítě i paní učitelku, oba se vzájemně poznávají. Velmi důležitá je komunikace rodič & učitel. Obrňte se trpělivostí a vložte do nových událostí laskavé pochopení. Může se stát, že si dítě i popláče, je přirozené, když se dítěti zasteskne po rodiči. V takovém případě uznejte jeho pocity a vyjádřete mu pochopení, opět mu připomeňte všechny příjemné stránky školky a udržujte pozitivní vlnu. Přejeme Vám šťastný start!

<www.happypoint.cz>